درک متد ها در #C

همه کدهای برنامه ما تا به اینجا بین آکولادهای مربوط به buttonها می آمد. اما این یک روش موثر نیست. اگر شما همه کدهای خود را در یک مکان قرار دهید بیشتر و بیشتر ناخوانا می شود. در عوض می توانید از چیزی با نام Method استفاده کنید.

یک متد تنها یک سگمنت از کد است که کار خاصی را انجام می دهد. شما می توانید یک متد برای جمع، یکی برای تفریق، دیگری برای ضرب و یکی دیگر برای تقسیم داشته باشید. نحوه کار به این شکل است که وقتی نیاز به جمع دارید تنها متد جمع را فراخوانی می کنید.

برای شروع به کار با متدها، برنامه ای ساده ایجاد می کنیم که دو عدد از textbox دریافت می کند. ما دارای ۴ button هستیم که برای جمع، تفریق، ضرب و تقسیم می باشند. برای انجام این محاسبات از متدها استفاده می کنیم. فرم را به شکل زیر طراحی کنید:

Methods-CSharp-1-Robonice.com

روی کلید جمع دوبار کلیک کنید تا به بخش کدنویسی بروید. ما متدها را خارج از کدهای دیگر می نویسیم. برای این کار نشانگر موس را بعد از آخرین آکولاد مربوط به کد button قرار دهید. و Inter را از صفحه کلید فشار دهید تا مقداری فضا برای شما ایجاد شود. و کد زیر را بنویسید:

void AddUp()

{

MessageBox.Show("Add Up Here");

return;

}

 

پنجره کد شما تا به اینجا به شکل زیر است:

Methods-CSharp-2-Robonice.com

متدها می توانند مقداری را بازگردانند، مانند پاسخ یک جمع. اما اجباری برای این کار نیست. متد بالا تنها یک messagebox نمایش می دهد وقتی فراخوانی شود. اگر بخواهید متد شما چیزی را برنگرداند باید از کلمه کلیدی void استفاده کنید. بعد از یک فاصله، نامی برای متد خود می نویسیم. برای نامگذاری متدها از قوائد نامگذاری متغیرها استفاده می کنیم. بعد از نام متد نیز از پرانتز باز و بسته استفاده می کنیم. در بین این پرانتزها چیزهایی قرار می گیرد که بعدا توضیح داده می شود.

بعد از پرانتزها از یک جفت آکولاد استفاده می کنیم که دستوراتی که باید درون متد اجرا شوند در میان این دو قرار می گیرند. در میان آکولاد ما دستوری برای نمایش یک messagebox برای نشان دادن یک پیغام ایجاد کرده ایم، سپس از کلمه return استفاده کرده ایم و در آخر نیز از ; استفاده کردیم. درصورتی که متد خود را به صورت void ایجاد کرده اید return ضروری نیست. زیرا نمی خواهید متد چیزی را برگرداند. ما در این مثال از return استفاده کرده ایم تنها به خاطر تمرین. سی شارپ بعد از رسیدن به return از متد خارج می شود و کدهای بعد از آن را اجرا نمی کند. بعدا در مورد این دستور بیشتر توضیح می دهیم.

فراخوانی یک متد

برای فراخوانی یک متد تنها نیاز به نوشتن دستور زیر می باشد:

AddUp();

در این دستور ابتدا نام متد، سپس یک جفت پرانتز و در آخر ; آمده است.

این دستور را درون کد مربوط به button جمع قرار دهید:

Methods-CSharp-3-Robonice.com

با اجرای برنامه خواهید دید که وقتی روی کلید جمع کلیک کنید پیامی در یک messagebox نشان داده می شود. نحوه ی کار به این شکل است که وقتی روی کلید جمع کلیک کنید دستورات درون آن سطر به سطر اجرا می شوند. وقتی به دستوری که متد را فراخوانی کرده می رسد، به متد رفته و دستورات موجود در میان آکولادهای متد را اجرا می کند، بعد از تمام شدن دستورات متد، دوباره به کد مربوط به button برگشته و ادامه دستورات را اجرا می کند.

/ 1 نظر / 18 بازدید
vahid

با عرض سلام و خسته نباشيد. براي ايجاد يك دكمه پايان بخشيدن به برنامه در سي شارپ چه دستوري بايد بنويسم؟ در ويژوال بيسيك به اين صورت كه با تايپ End در داخل باتن اون باتن برنامه رو پايان ميبشه.لطفا راهنمايي كنيد ممنونم